۱۰ خرداد ۱۳۹۲

رنج پستان‌های بزرگ

دایان ناگلر

مترجم: رفعت شمس

به گواهی پزشکان درد درد و رنج ناشی از حمل پستان‌های بزرگ هم می‌تواند هم جسمی باشد و هم عاطفی.1 اما معمولا برای سنجش عوارض ناشی از این عمل، تنها مشکلات فیزیکی آن مورد توجه قرار می‌گیرد. از شمار عوارض معمولی که ممکن است نشانه‌ بزرگ بودن بیش از حد پستان باشد، می‌توان به این موارد اشاره کرد: آویزان و افتاده بودن پستان، درد یا بی‌حسی در ناحیه شانه ناشی از بند سینه‌بند، درد در ناحیه فوقانی شانه، درد در ناحیه گردن یا شانه.

پزشکان از سختی‌هایی که بیماران‌ به دلیل بزرگی پستان‌ها در جامعه تحمل می‌کنند، آگاه هستند. با این وجود بررسی منابع موجود در مورد عمل کوچک کردن پستان، حاکی از تفاوت‌گذاری بین دردهای فیزیکی و روانی این عمل جراحی است. برای مثال، وب‌سایت دکتر مایکل برمانت به این نکته اشاره می‌کند که: «زنان با پستان‌های خیلی بزرگ و افتاده ممکن است به دلیل وزن زیاد پستان، دچار مشکلات مختلف پزشکی شوند ... و معمولا پستان‌های بزرگ ممکن است باعث وسواس و توجه بیش حد از زنان و دختران نوجوان به بدن خودشان شود.»

در کانادا، تا حدودی به دلیل مسائل و مباحثی که حول عمل‌های جراحی زیبایی وجود دارد و همچنین نظام نیمه دولتی که هدف آن تشویق بیماران و مشتریان بالقوه برای انجام این عمل و همچنین کنترل هزینه‌های آن است، متخصصان حوزه پزشکی با این‌که فواید زیبایی‌شناسانه این عمل را تایید می‌کنند اما به دلیل کافی نبودن آن برای توجیه عمل جراحی، به نفی آن می‌پردازند. این عوامل اجتماعی طبعا روی نگاه افراد به این عمل‌های جراحی تاثیرگذار است.2

منابع پزشکی که در مورد عمل کوچک کردن پستان نوشته شده‌اند، معمولا آن را عمل زیبایی به شمار نمی‌آورند. اما این منابع برای بیمارانی که می‌خواهند عمل کوچک کردن پستان را انجام دهند، احتمالِ زیباتر شدن آن را هم مطرح می‌کنند هر چند وعده‌ای در مورد تحققش نمی‌دهند. برای مثال، در وبسایت سرجی‌کر3 که متعلق به مجموعه‌ای از کلینیک‌های پزشکی در بریتانیا است، می‌خوانیم «زنان با هم فرق دارند و بسیاری از آن‌ها از پستان‌های 'بزرگ' خوششان نمی‌آید. برای بسیاری از شما، سختی‌هایی که به دلیل پستان‌های بزرگ متحمل می‌شوید ناخوشایند است. کوچک زیباست.»4

پزشکان برای روشن کردن این‌که بهبود ظاهر پستان‌ها پس از عمل جراحی را تضمین نمی‌کنند، همواره به صورت مستقیم و هنگام جلسات مشاوره‌ پیش از عمل با بیماران، به عوارض ناشی از این گونه عمل‌ها و ماندن اثر زخم ناشی از عمل بر بدن تاکید می‌کنند. تمام نوشته‌هایی که توسط جراحان و وکلایشان منتشر شده‌ به مساله ماندن اثر زخم ناشی از عمل بر بدن اشاره کرده‌اند. با این وجود، بسیاری این نکته را بی‌اهمیت قلمداد می‌کنند:

این جراحی اثر آشکار زخمی را بر بدن باقی می‌گذارد که البته می‌توان آن را با سوتین یا لباس شنا پوشاند.5

اثر ناشی از عمل جراحی قاعدتا باید پس از مدتی از بین برود. خوشبختانه زخم ناشی از عمل جراحی کوچک کردن پستان در محلی قرار دارد که به سادگی می‌توان آن را با لباس، حتی لباس‌های یقه باز پوشاند.
4

جراحان سعی می‌کنند بیش از پیش میزان زخم‌های ناشی از عمل جراحی کوچک کردن پستان را کاهش دهند. بهترین حالت این است که زخم ناشی از عمل جراحی در ناحیه زیر پستان قرار بگیرد که خود پستان آن را بپوشاند. اما اگر همان‌طوری که اغلب در عمل جراحی کوچک کردن پستان انجام می‌شود، نوک پستان‌ها به سمت بالا کشیده شوند، ایجاد برش در ناحیه نوک پستان‌ها و هاله دور پستان‌ها اجتناب ناپذیر خواهد بود.6 با تمام این تفاسیر زخم‌های عمل جراحی کوچک کردن پستان که مشهور به «زخم لنگری» هستند (و آن‌طور که مصطلح بود به عنوان جزای ایجاد تغییر در بدن به حساب می‌آمد) ضرورتا همیشه جزو جداشدنی این عمل جراحی نیستند.

خوانندگان این نوشته‌ها در نهایت با تاکیدی دوگانه روبه‌رو هستند؛ از یک طرف تاکید روی نکاتی است که قابل کنترل هستند؛ مانند امکانات «جدیدی» نظیر پوشیدن سینه‌بند و پوشیدن لباس‌های یقه‌باز و از طرفی تاکید بر این که جای زخم‌ها قابل دیده شدن خواهند بود.

تکنیک‌های جدید عمل جراحی به طرز شگفت‌انگیزی اثرات زخم‌های این عمل را کم کرده‌اند. یکی از موثرترین تکنیک‌ها، استفاده از شیوه‌ای است که درعمل برداشتن چربی زیر پوست7 به کار گرفته می‌شود. این تکنیک نه تنها اثر زخم‌های پس از عمل را کم می‌کند که مقدار استفاده از داروهای بیهوشی، مدت زمان عمل و دوران نقاهت پس از عمل را هم کاهش می‌دهد و دقت ایجاد توازن بین اندازه پستان‌ها را پس از عمل افزایش می‌دهد.8 نوآوری‌های یاد شده، این سوال را پیش می‌کشد که وقتی عمل کوچک کردن پستان در کنار از بین بردن دردهای فیزیکی، باعث زیبایی هم می‌شود، آیا همچنان می‌توان آن را در دسته عمل‌های ترمیمی قرار داد؟

پذیرفتن این که این عمل جراحی، هم از لحاظ فیزیکی و هم از نظر زیبایی مهم است،‌ ما را وادار می‌کند یا آن را یک عمل زیبایی-ترمیمی بدانیم یا این که کلا نام تازه‌ای بر آن بگذاریم. پستان‌ها با یکدیگر «تفاوت» دارند. این تفاوت مهم، صرفا اشاره به تفاوت پستان با دیگر اعضای بدن یک نفر ندارد، بلکه منظور تفاوت پستان‌های یک نفر با پستان‌های فردی دیگر است. صرف‌نظر از اینکه هر روز این عمل با دقت بیشتری صورت می‌پذیرد، ایجاد تمایز بین عمل ترمیمی و زیبایی، و همچنین مسائل فیزیکی، احساسی و زیبایی‌شناسانه به دلیل رابطه ذاتی که بین آن‌ها وجود دارد، مشکل خواهد بود.

این روابط ذاتی همچنین در پر استفاده‌ترین تکنیک‌های عمل جراحی کوچک کردن پستان نیز وجود دارند. همان‌طور که الیزابت هایکن می‌گوید، «تکنیک ساقه9 پایینی» با برش‌ها و زخم‌های فراوانی همراه است:

جراح دو برش افقی به شکل C، زیر پستان و هاله دور نوک پستان و دو برش عمودی بین برش‌های افقی ایجاد می‌کند. سپس یک لایه چربی، بافت و پوست را بر می‌دارد و سپس پستان را دوباره به حالت عادی باز می‌گرداند و قبل از بستن شکاف ایجاد شده، نوک پستان‌ها و هاله دور آن‌ها را در محل مناسب خودشان قرار می‌دهد. زخمی که به صورت معمول بعد سپری شدن دوران نقاهت پدید می‌آید به صورت لنگر شکل است که به صورت عمودی از نوک پستان‌ها تا انحنای پایین پستان کشیده می‌شود و زخم افقی که معمولا زیر پستان پنهان می‌شود.
1

طبق گفته‌های هایکن، این نوع عمل از زمان پیدایش در ۸۰ سال پیش تاکنون، آنچنان تغییرات شگرفی به خود ندیده است. در نظرسنجی تازه‌ای که در کانادا و بین جراحان پلاستیک انجام گرفته است، این روش توسط ۶۵ درصد جراحان استفاده می‌شود.10

یکی از دلایلی که باعث می‌شود جامعه با عمل کوچک کردن پستان، و تا حدودی تحت پوشش بیمه قرار گرفتن این عمل کنار بیاید، این است که زخم‌ها و اثرات پس از عمل نشان می‌دهند که این عمل یک عمل جراحی زیبایی نیست.11 این زخم‌ها باعث می‌شود که نگاه انتقادی به زنانی که این عمل را انجام می‌دهند کمی تعدیل شود. زنانی که عمل جراحی کوچک کردن پستان را انجام می‌دهند در واقع وضعیت ظاهری خود را به صورت بالقوه بهبود می‌بخشند، توانایی خود را برای شرکت در فعالیت‌های فیزیکی افزایش می‌دهند و احترام خود را در نزد دیگران بالا می‌برند. بسیاری از تحقیقات از فرصت‌‌های اجتماعی و اقتصادی سخن رانده‌اند که نصیب افراد زیبا می‌شود.12 در مقابل این فرصت‌ها، زخم‌های ناشی از عمل جراحی کوچک کردن پستان که گواهی بر رنج کسی است که آن را انجام می‌دهد، این عمل را از قرار گرفتن در زمره عمل‌های زیبایی نجات می‌دهد. بنابراین زخم‌های ناشی از عمل درواقع به عنوان یک تعدیل کننده عمل می‌کند: تعادل بین منافع و رنج‌های ناشی از عمل جراحی کوچک کردن پستان.

زخم‌های ناشی از عمل کوچک کردن پستان مختلف هستند. عواملی همچون سن بیمار در هنگام عمل، میزان انعطاف‌پذیری پوست بیمار، کیفیت رسیدگی به بیمار بعد از عمل، تکنیک عمل و مشخصات قومیتی بیمار همگی در نوع زخم‌هایی که بعد از عمل به جا می‌مانند نقش دارد. بیماران آفریقایی، اسپانیایی و بومیان آمریکا معمولا دچار «زخم‌های ورمی» می‌شوند. این زخم‌ها «که دلایل ژنتیک دارند هنگام التیام، به شکل غده‌هایی کوچک در مسیر شکافی که به خاطر عمل ایجاد شده بود، دیده می‌شوند.»13 به همین علت است که جراحان پلاستیک معمولا توصیه می‌کنند برای عمل جراحی کوچک کردن پستان بیماران رنگین‌پوست، از روشی نظیر لیپوساکشن استفاده شود.

بنابراین دسترسی به عمل جراحی کوچک کردن پستان نه تنها به وجود حمایت مالی از سوی شرکت‌های بیمه خصوصی یا دولتی بستگی دارد، بلکه به میزان حساسیت بیمار به ایجاد زخم در بدن و همچنین حساسیت نسبت به داشتن بدنی سالم و بدون اشکال و زنانه مطابق با هنجارهای اجتماعی نیز وابسته است. روشن است که با توجه به وجود این هنجارهای اجتماعی، زنان بدون دلیل زیر بار عمل جراحی نمی‌روند. تن دادن به این عمل جراحی با وجود جای زخم‌هایی که برای همیشه روی بدن باقی می‌گذارد، تایید دیگری است بر عوارض فیزیکی و روحی زندگی با پستان‌های بزرگ.

با مطالعه عمل جراحی کوچک کردن پستان می‌توان چیزهای زیادی درباره فهم امروزین از مفاهیم جنسیت و سلامت آموخت. به ویژه عمل کوچک کردن پستان، خطرناک بودن ایده تفکیک این عمل جراحی به زیبایی-ترمیمی را بر اساس فن‌آوری به کار رفته در آن نشان می‌دهد. این تقسیم‌بندی، استقلال خود را مدیون مفاهیم بهنجاری و تجسم جنسیتی‌ است. نبود مطالعه درباره حد و مرز تقسیم‌بندی زیبایی-ترمیمی توسط فمینیست‌ها و دیگر متفکران، به صورت ناخواسته به تحکیم فهم هنجارین از زنانگی می‌انجامد. قبول وجود این تقسیم‌بندی، نشان‌دهنده تنها یک جنبه از عدم تمایل جامعه برای پذیرش جای زخم‌ یا نامتناسب بودن اندام زنان است.

دریافت‌های اجتماعی و فرهنگی از بهنجار بودن و زیبایی‌شناسی جنسیتی آن، نیروی‌های اصلی هستند که درک شخصی از تجسم جنسیتی را می‌سازند. جراحی پلاستیک و همچنین قبول بی چون و چرای تقسیم بندی بین عمل زیبایی-ترمیمی، از ویژگی‌های شاخص شکل‌گیری این هنجارها و هویت‌هایی است که توسط این هنجارها پشتیبانی می‌شوند. پذیرش عمومی این تقسیم‌بندی نشان می‌دهد که چگونه بدن به محصول دانش اجتماعی در مواجهه روزانه با نهادهای اجتماعی تبدیل می‌شود.

در بررسی مسائل مربوط به این تقسیم بندی پذیرفته شده در جراحی کوچک کردن پستان، ما نیاز داریم که مرزهای عمل ترمیمی و عمل زیبایی را جداگانه مورد مطالعه قرار دهیم. در حالی که این تمایزها معمولا همراه با وحدت بدن و ذهنیت کسی است که می‌خواهد عمل را انجام دهد، معانی و مفاهیم این عمل‌ها با گذر زمان و تغییر بافت و سیاق، تفاوت خواهد کرد.

عملی که در یک زمینه و متن، به عنوان عمل ترمیمی شناخته می‌شود ممکن است در بافت و سیاقی دیگر به عنوان عمل زیبایی شناخته شود. در نقاط میانی این تقسیم‌بندی که عمل جراحی کوچک کردن پستان نیز در این قسمت قرار گرفته است، این تفاوت‌های جزئی بین اثرات هنجارهای جنسیتی هستند که مسیر حرکت مطالعات فمینیستی را جهت می‌بخشند.

 • 1. a. b. Haiken, Elizabeth. 1999. Venus Envy: A History of Cosmetic Surgery. Baltimore, MD: The Johns Hopkins University Press
 • 2. Gimlin, Debra. 2007. “Accounting for Cosmetic Surgery in the USA and Great Britain: A Cross-cultural Analysis of Women’s Narratives.” Body & Society, 13(1), 41–60
 • 3. SurgiCare
 • 4. a. b. SurgiCare. 2008. “Breast Reduction Surgery.” October. Available at: http://www.surgicare.co.uk/cosmetic-surgery/breast-reduction.asp
 • 5. False Creek Surgical Centre. 2008. National Surgery.Com website, October 15. Available at: http://www.nationalsurgery.com/FCSC/index.php
 • 6. Harkness, Libby and Farran, Sandra. 1996. Everything You Need to Know About Cosmetic Surgery. Toronto: Key Porter Books
 • 7. liposuction
 • 8. Lorenzo, Robin Merrill. 2001. “Sleek vs. Stacked, Part Two: The Minimal Scar Breast Reduction.” April 27. Available at: http://canoe.talksurgery.com/consumer/new/new00000071_1.htm
 • 9. pedicle
 • 10. Carr, Michele M. and Freiberg, Arnis. 2003. “Canadian survey of reduction mammaplasty techniques.” The Canadian Journal of Plastic Surgery. Available at: http://webserver.pulsus.com/PLASTICS/o304/carr ed.htm
 • 11. اگرچه ممکن است بر اثر عمل‌های زیبایی مانند عمل بزرگ کردن پستان نیز زخم‌های به وجود بیاید، تکنیک‌های این نوع عمل‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اثرات و زخم‌های پس از عمل را کاهش دهند یا آنها بپوشانند.
 • 12. Sullivan, Deborah A. 2001. Cosmetic Surgery: The Cutting Edge of Commercial Medicine in America. New Brunswick, NJ: Rutgers University Press
 • 13. DeWire, Thomas M., Sr. 2003. “Breast Surgery in African American Women.” April 27. Available at: http://www.advanced-art.com/Breast-Aug-Afr-Am.htm

Naugler, Diane. “Chapter 13: Crossing the Cosmetic/Reconstructive Divide: The Instructive Situation of Breast Reduction Surgery”. Cosmetic Surgery: A Feminist Primer. Ashgate Publishing Ltd: 2009. Permission reprint granted by Ashgate Publishing Ltd. Permission to reprint granted by Ashgate Publishing Ltd.

Diane Naugler has a Ph.D. in Women’s Studies from York University in Toronto.She currently teaches in the Sociology Department at Kwantlen Polytechnic University in Surrey, British Columbia.

This piece approaches the practice of breast reduction surgery as it has become popularly accepted and reasonable for women seeking to alleviate pain. Naugler’s work approaches cosmetic surgery in a different light in which individuals are compelled to view reduction surgery as different from cosmetic and reconstructive. It ultimately challenges prior assumptions regarding cosmetic surgery and proposes new feminist analysis on this specifically situated practice.

نظرات

کپچا
این سوال برای تشخیص این امر است که شما یک شخص بازدیدکننده هستید و از ارسال خودکار ایمیل‌های ناخواسته خودداری شود
Image CAPTCHA
حروفی را که در این تصویر آمده است، وارد کنید

سوژه ها

Coming soon
اردیبهشت ۱۳۹۱
Coming soon
فروردین ۱۳۹۱
Coming soon
اسفند ۱۳۹۰
Coming soon
بهمن ۱۳۹۰