آبان ۱۳۹۲

افغانستان: زنجیره زنان پلیس

جی. ای. ان. دی

زنجیره انسانی پلیس‌های زن افغان

ترجمه‌: حمید پرنیان

در ماه مارس ٢٠٠٩ مجلس افغانستان قانون شیعی احوال شخصیه را تصویب کرد که محدودیت‌ها و رهنمودهای بسیاری برای زندگی شیعیان افغانستان (که ۱۵ تا ۲۰ درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می‌دهند) ایجاد کرده است. پیش‌نویس این قانون را روحانیون شیعه نوشته بودند، بعد پارلمان آن را تصویب کرد و به امضای حامد کرزی رییس‌جمهوری افغانستان رسید.

این قانون و به‌ویژه بندهای مشخصی از آن که زنان را وادار می‌سازد تا با شوهران‌شان هم‌خوابگی کنند و همچنین خروج زن از خانه بدون اجازه شوهر محدود شده، فعالان حقوق زنان افغانستان ـ‌ هم شیعه، هم غیرشیعه‌ ـ را سخت خشمگین کرده است. رهبران بین‌المللی نیز این قانون را محکوم کرده‌اند و دولت‌ آمریکا و دولت‌های اروپایی آشکارا از تصمیم حامد کرزی برای تایید چنین قانونی ابراز نارضایتی کرده‌اند.

از ابتدای ماه مارس، زنان افغان که با این قانون مخالف بودند، برای لغو آن نشست‌ها و کارگاه‌هایی برگزار کردند. این زنان نخستین اعتراض رسمی خویش را در ١٥ آوریل ٢٠٠٩ برگزار کردند. نزدیک به ٢٠٠ زن اعم از شیعه و غیرشیعه در برابر دانشگاه محافظه‌کار مسلمانان شیعه در کابل (که از این قانون حمایت می‌کرد) راهپیمایی کردند. همین‌که زنان راهپیمایی را آغاز کرده و شعار سر دادند، نزدیک به هزار نفر از حامیان این قانون در داخل و بیرون دانشگاه تجمع کردند. این جمع رفته‌رفته خشمگین‌ شده و شروع به سنگ‌اندازی به سوی زنانی کردند که علیه این قانون تظاهرات می‌کردند.

زنان پلیس که در محل حاضر بودند، دست‌های‌شان را به هم حلقه کرده و حایلی دور زنان معترض تشکیل دادند تا آنها را از سنگ‌پرانی محافظت کنند. زنان پلیس پشت‌شان را به سمت حامیان این قانون کرده بودند و در حالی که رو به فعالان زن داشتند با گرفتن دست‌های یکدیگر حلقه‌ محافظتی برای زنان معترض ایجاد کرده بودند و همراه با آنها به راهپیمایی ادامه دادند.

پلیس‌های دیگر نیز با سپر و سلاح‌های ضدشورش در صحنه حاضر بودند، اما آنها هیچ خشونت مشهودی علیه دو طرف به کار نبستند. زنان پلیس دست در دست یکدیگر در کنار زنان معترض ماندند تا راهپیمایی ادامه پیدا کند. تظاهرات پایان گرفت و به‌غیر از سنگ‌اندازی‌های اولیه به کسی آسیبی نرسید. این معترضان و فعالان حقوق زنان در ژوییه ٢٠٠٩ نیز کمپین‌شان را ادامه دادند.1

منبع: مرکز جهانی داده‌های مبارزات بدون خشونت

  • 1. منابعی که از آنها در تهیه این مطلب استفاده شده:
    Oates, Lauryn. "Standing Their Ground: How Women and Civil Society Groups Banded Together to Protest Afghanistan's Shia Personal Status Law." in Herizons vol. 23 iss. 2, Fall 2009. p. 36-29

    Filkins, Dexter. "Afghan Women Protest New Law on Home Life." New York Times 16 Apr. 2009: A1. New York Times. 15 Apr. 2009. Web. 25 Jan 2011

    Stones Thrown at Afghan Women Protesters. YouTube. Associated Press, 15 Apr. 2009. Web. 25 Jan 2011

    Violence Flares at Protest over Afghan Sex Law - World News South and Central Asia - Afghanistan - Msnbc.com. MSNBC.com. Associated Press, 15 Apr. 2009. Web. 25 Jan 2011

“Afghan Policewomen Form Human Chain to Protect Women’s Rights Activists in Kabul, 2009.” Global Nonviolent Action Database Permission to republish under the Creative Commons License.

In March 2009 the Afghan Parliament passed the Shia Personal Status Law, which provided many restrictions and guidelines for the personal lives of Afghanistan’s Shiite Muslims. Afghanistan’s women’s rights activists, both Shia and not, were outraged at the law in particular because of certain clauses which would have forced women into unjust and unsafe situations. Alongside the help of policewomen, the women’s right’s protesters continued their campaigns through July 2009. This case represents not only the willpower of the women’s rights activists, but also the increasing number of involvement from non-protesters in order to reduce violence in volatile situations.

نظرات

کپچا
این سوال برای تشخیص این امر است که شما یک شخص بازدیدکننده هستید و از ارسال خودکار ایمیل‌های ناخواسته خودداری شود
Image CAPTCHA
حروفی را که در این تصویر آمده است، وارد کنید

سوژه ها

Coming soon
اردیبهشت ۱۳۹۱
Coming soon
فروردین ۱۳۹۱
Coming soon
اسفند ۱۳۹۰
Coming soon
بهمن ۱۳۹۰