آبان ۱۳۹۲

کلمبیا: خشونت، سکسی نیست

جی. ای. ان. دی

ترجمه: حمید پرنیان

اعتصاب این گونه شروع شد: ۲۵ زن از محله‌های متفاوت گرد هم آمدند تا علیه خشونت شریک زندگی یا همسران‌شان اعتراض کنند. خولیو سزار گومز، مقام امنیتی در دولت محلی شهر پریرا می‌گوید «این مساله حاکی از تغییراتی است که در شاخص‌های فرهنگی روی داده: برخی زنان فکر می‌کردند اگر مردان لباس جنگی بپوشند و اسلحه دست بگیرند، جذاب‌تر می‌شوند؛ و خیلی از مردان نه به‌خاطر نیاز مالی بلکه به‌خاطر این‌ که کشتن با قدرت و جذابیت جنسی معادل است، عضو گروه‌های اوباش می‌شوند.»

زنان اعتصاب‌کننده، شرکای زندگی اوباش‌ و افراد مسلح، با همکاری گومز و شهرداری فعالیت کردند. پریرا یکی از خطرناک‌ترین شهرهای کلمبیا محسوب می‌شود؛ در سال ٢٠٠٥، ٤٨٨ فقره آدم‌کشی در این شهر صورت گرفته است که در مقایسه با نرخ سرانه، ٩٧ قتل در ازای ۱۰۰ هزار ساکن این شهر، دو برابر متوسط ملی است. پریرا شهر کوچکی است و حدود ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

جنیفر بایر، ١٨ساله، دوست‌ دختر یکی از اعضای گروه اوباش گفته است «ما از آنها می‌خواهیم بدانند که خشونت، سکسی نیست.» او و دست‌کم ۲۵ زن دیگر (برخی گزارش‌ها بالای ١٠٠ زن شرکت‌کننده در اعتصاب را ذکر داده‌اند) اعلام کرده‌اند که تا برآورده‌شدن خواسته‌های‌ خود به اعتصاب جنسی‌ ادامه دهند. آنها از حمایت مردمی و عمومی نیز برخوردار شدند؛ یک ماه پیشتر، یعنی در ١٨ اوت، ۱۴۰ هزار نفر به نفع خلع‌ سلاح شهروندان رای داده بودند.

در ١١ سپتامبر، این زنان آهنگی رپ ساختند که به‌طور وسیع در ایستگاه‌های رادیویی تمام شهر پخش شد. زنان در این آهنگ با هم می‌خوانند؛ «ما زنان آن‌قدر ارزش بالایی داریم/ که یک مرد خشن نمی‌تواند ما را کور کند/ چون با آنها، ما همگی می‌بازیم./ من انتخاب می‌کنم که چه‌طور و کجا و کی واگذار کنم./ ما همه باهم/ در نبرد با آدم‌های خشن پیروز می‌شویم، با ران‌های روی زانو انداخته شده./ هم‌بستری را متوقف کنید/ هم‌بستری را متوقف کنید!»1

گرچه هیچ خبری درباره تاریخ پایان‌ پذیرفتن این اعتصاب اعلام نشد، نتیجه اما بسیار روشن بود. روزنامه گاردین گزارش داد «نرخ قتل در سال ٢٠١٠ در این شهر، شدیدترین کاهش را در سراسر کلمبیا شاهد بوده و به ۲۶.۵ درصد رسیده است.» نویسندگان گزارش، این کاهش شدید را نتیجه‌ فعالیت این زنان در سال‌های گذشته می‌دانند.

مانند بسیاری از دیگر اعتصاب‌های جنسی، این اعتصاب نیز تحت تاثیر نمایش لیسیستراتا اثر آریستوفان است که در آن، زنان در اعتراض به جنگ پلوپونز از معاشقه با همسران‌شان سر باز می‌زنند. این اعتصاب الهام‌بخش اعتصاب جنسی دیگری شد که در ٢٠١١ در کلمبیا صورت گرفت.2

منبع: مرکز جهانی داده‌های مبارزات بدون خشونت

“Colombian Women Use Sex Strike to Demand Gangster Disarmament (Huelga de Piernas Cruzadas), 2006.” Global Nonviolent Action Database Permission to republish under the Creative Commons License.

In this article, the nonviolent action of Colombian women is highlighted as they declared a sex strike in 2006 as a demand for the disarmament of gangsters. The strike began during a meeting in which twenty-five women from different neighborhoods came together to oppose the violence of their partners or spouses. While none of the news articles mention an end date for the strike, the results were very clear: the city’s murder rate saw the steepest decline in Colombia.

نظرات

کپچا
این سوال برای تشخیص این امر است که شما یک شخص بازدیدکننده هستید و از ارسال خودکار ایمیل‌های ناخواسته خودداری شود
Image CAPTCHA
حروفی را که در این تصویر آمده است، وارد کنید

سوژه ها

Coming soon
اردیبهشت ۱۳۹۱
Coming soon
فروردین ۱۳۹۱
Coming soon
اسفند ۱۳۹۰
Coming soon
بهمن ۱۳۹۰